PS 64 pn. „Akademia Jasia i Małgosi” w Białymstoku

Aktualności

PS 64

Mieszkańcy naszych lasów - scenariusz 19.11.20

Podstawa Programowa – Obszar IV (1, 18)

Temat tygodnia: Przygotowanie zwierząt do zimy

Temat zajęcia: „Mieszkańcy naszych lasów''– rozmowa z dzieckiem na podstawie filmu edukacyjnego, poszerzanie wiadomości na temat świata przyrody.

Cele: - wie jakie zwierzęta zamieszkują las

         - rozpoznaje odgłosy zwierząt i potrafi je naśladować

         - potrafi odgadywać zagadki        

Zajęcie I

 

  1. „O czym będzie mowa”- zagadka wprowadzająca do zajęć.

 

Liściaste i iglaste drzewa w nim rosną,

Wszystkie pięknie zielenią się wiosną,

 Jesienią się złocą i brązowieją

 a zimą białą pierzyną okrywają

W ich otoczeniu, różne zwierzęta mieszkają,

 Swym domem to  miejsce s nazywają.

Znajdziesz też tam grzyby, poziomki , jagody i borówki

Wiecie o czym mowa? Ruszcie swoje mądre główki!  

2.”Leśne zwierzęta” film edukacyjny .

 

https://www.youtube.com/watch?v=FxaS8WkMaXU

Po obejrzeniu filmu zadajemy dziecku pytania  typu:

- jakie zwierzęta wystąpiły w filmie?

- które zwierzęta zasypiają na zimę?

- gdzie mieszkają dane zwierzęta?

- czym się żywią ?

Po odsłuchaniu podczas filmu odgłosów zwierząt spróbujcie je naśladować .

 

  1. „Kto w lesie mieszka?- zagadki słowne

 

  1. Jest brunatny, bardzo duży, nos ma czarny, futra w bród, zaś ze wszystkich smakołyków on najbardziej lubi miód. (miś)
  1. On jest dziki, on jest zły On ma bardzo ostre kły. Gdy go ktoś w lesie spotyka, to na drzewo szybko zmyka. (dzik)
  1. Podobno jest chytry, do kurników się wkrada Codziennie rude futerko zakłada. Ma pociągły pyszczek i puszysty ogonek Podobny do pieska, lecz w lesie ma swój domek. (lis)
  1. Mądre oczy, duża głowa w nocy łowi w dzień się chowa. Zgadniesz po tych paru słowach, że ten ptak to … (sowa)
  1. Jest zgrabna i płochliwa W lesie je trawkę, liście zrywa. Jest zwinna jak panna. Kto to taki? To jest ...(sarna)
  1. Z drzewa na drzewo bez kłopotu skaczę Zbieram orzeszki , kiedy je zobaczę Jestem dumna z kity, co ją rudą noszę Jak ja się nazywam? Odgadnijcie proszę. (wiewiórka)
  1. Ma króciutkie nóżki, i maleńki ryjek, chociaż igły nosi, nigdy nic nie szyje. (jeż)

 

Zajęcie II

Podstawa Programowa – Obszar I (5)

Temat zajęcia: „Ćwiczmy razem” – zajęcia ruchowe wg metody W. Sherborne.

 

Cele: - wspomaganie rozwoju dziecka poprzez ruch, kontakt emocjonalny i wzrokowy z rodzicem

- rozwijanie u dziecka poczucia bezpieczeństwa i pewności siebie, rozwijanie zaufania do partnera

- rozwijanie u dzieci, za pomocą ruchu, świadomości własnego ciała i otaczającej je przestrzeni, usprawnianie ruchowe

Uwaga: ćwiczymy na boso, na podłodze bez dywanu.

Przebieg zajęć:

  1. Ćwiczenia kształtujące świadomość własnego ciała

- Powitanie paluszkami – rodzic siedzi naprzeciwko dziecka, witamy się ze sobą paluszkami rąk (po kolei dotykają się poszczególne palce) i całymi dłońmi

- Powitanie stopami – witają się ze sobą palce stóp, piety i całe stopy

  1. Ćwiczenia kształtujące świadomość przestrzeni

- Wagoniki – rodzic siedzi w rozkroku, obejmując rękoma siedzące przed nim dziecko, przesuwają się po podłodze w różnych kierunkach

- Jak najwyżej – leżenie na plecach – sięganie rękoma i nogami „do sufitu”, wyciąganie ich jak najwyżej, naśladowanie ruchem dłoni gestu wkręcania żarówek

- Bączek – siedzimy na podłodze z nogami ugiętymi w kolanach i lekko uniesionymi, odpychając się rękoma próbujemy obracać się w miejscu wokół własnej osi

- Raki – leżąc na plecach, z wyciągniętymi rękami za głową odpychamy się nogami i przesuwamy na plecach po podłodze

  1. Ćwiczenia oparte na relacji „z”

- Lustro – rodzic i dziecko siedzą naprzeciwko siebie, dziecko wykonuje dowolne ruchy, gesty, wykorzystuje mimikę twarzy, rodzic naśladuje ruchy dziecka. Zmiana ról.

- Domek – rodzic w klęku podpartym, tworzy domek dla swojego dziecka. Dziecko wchodzi do domku (siada skulone pod rodzicem). Dziecko potem wychodzi spod domku, przechodzi między jego nogami i rękami

- Wycieczka – dziecko leży na plecach, rodzic ciągnie dziecko za nogi, potem ręce i przemieszcza się po pokoju

  1. Ćwiczenia rozwijające relacje „przeciwko”

- Paczka – dziecko zwija się w kłębek, mocno zaciskając ręce i nogi a rodzic próbuje je rozwiązać. Zmiana ról.

- Przepychanie – dziecko i rodzic siedzą na podłodze plecami do siebie i próbują się przepychać plecami

- Skała – rodzic siedzi na podłodze, dziecko próbuje przesunąć rodzica. Zmiana ról.

  1. Ćwiczenia oparte na relacji „razem”

- Rowerek – dorosły i dziecko leżą na plecach, stopami opierają się o stopy partnera, kreślą wspólnie kółka w powietrzu, „jadą na rowerze”

- Kołyska – rodzic w siadzie rozkrocznym obejmuje rękoma dziecko siedzące przed nim tyłem, kołyszą się na boki

Kontakt

Przedszkole Samorządowe nr 64
pn."Akademia Jasia i Magłosi" w Białymstoku

ul. Dubois 12, 15-349 Białystok

(85) 745-30-50, (85) 745-39-07
(85) 745-30-50


SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI